Glukóza /1000g

Glukóza /1000g
 
(obrázky majú len ilustračný charakter)
ID produktu
1000048
EAN kód
8588004890138
2.83 € bez DPH
3.40 €Cena s DPH
Doprava už od 3.40 € prostredníctvom Kuriérom GLS
Kúpou tovaru získate 3 vernostných bodov.
• dextóza • tzv. hroznový cukor • 1000 g

Popis

Glukóza (dextróza, tzv. hroznový cukor) je monosacharid, teda jednoduchý cukor skladajúci sa z jednej molekuly sacharidovej jednotky. Keďže táto jednoduchá štruktúra už nepotrebuje ďalšie trávenie a štiepenie na jednoduchšie formy, glukóza sa príjmom do tela rýchlo a priamo dostáva do krvi. Okamžite sa tak stáva zdrojom energie. Glukóza má oproti repnému cukru nižšiu sladivosť, je však rovnako kaloricky výdatná.
Podobne ako si dokáže telo ukladať do zásob tuky, vie si ukladať aj glukózu. Spájaním molekúl glukózy vzniká polysacharid glykogén. Glykogén je vytváraný v pečeni, kde sa tvoria aj jeho zásoby. Glukóza v podobe glykogénu je taktiež ukladaná do zásob vo svalových bunkách. Funkcia pečeňového a svalového glykogénu je však rozdielna.
Pečeň funguje ako regulátor hladiny glukózy v krvi. Ak sa hladina glukózy zníži, dochádza k štiepeniu glykogénu naspäť na glukózu, ktorá je následne uvoľňovaná do krvného obehu.
Svalový glykogén však slúži výhradne len ako okamžitý zdroj energie pre svaly.
V ľudskom tele neustále kolíše hladina glukózy v krvi so zásobami glykogénu v pečeni a vo svaloch. Je preto dôležité, aby pre optimálne fungovanie organizmu nebolo glukózy v krvi málo a ani veľa. Tento optimálny stav množstva glukózy v krvi zabezpečuje hormón inzulín.
Prijatím glukózy do organizmu dochádza k vyplaveniu inzulínu a k následnému plneniu glykogénu do pečene a svalových buniek.

Použitie
Glukóza sa používa ako pri fyzickej, tak aj pri psychickej záťaži, napomáha k rýchlejšiemu zotaveniu organizmu vyčerpaného športom, chorobou, prácou a stresom. Taktiež je určená pre posilnenie organizmu starších ľudí a detí, tiež pri nechutenstve, keďže stimuluje chuť do jedla. 
Glukóza pomáha k lepšiemu spracovaniu bielkovín v organizme pri zvýšenej konzumácii proteínov, pri užívaní kreatínu urýchľuje jeho vstrebateľnosť a účinnosť v organizme.

Balenie
Vyrába sa v 1000 g baleniach.

(vyhradzujeme si právo meniť tieto popisy a špecifikácie bez predošlého upozornenia)